Okolica

Stańkowa to niewielka wieś położona w Górach Sanocko-Turczańskich, na Przedgórzu Bieszczad, między pasmami Gór Słonnych, a pasmem Chwaniów. Leży w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, chroniącym wiele endemitów karpackich. Na terenie parku znajduje się również magiczny Szlak Architektury Drewnianej, obejmujący obiekty sakralne, m.in. cerkiew w Siemuszowej, Hołuczkowie, Tyrawie Solnej. Góry Sanocko-Turczańskie mają Państwu wiele do zaoferowania, mimo że konkurują z wyższymi, bardziej popularnymi Bieszczadami.

Stańkowa to jedna ze starszych miejscowości na tym terenie, jej początki sięgają roku 1457. Została założona na prawie wołoskim przez Mikołaja Czeszyka. Jej właścicielem został niejaki Stanko. Z zapisków wynika, że wieś początkowo nosiła nazwę Stankowa Wola, a od początku XVI wieku Stankowa. Zamieszkiwała ją ludność łemkowska, która po II wojnie światowej, w tzw. akcji „Wisła” została przesiedlona na tereny odzyskane. Położona w Karpatach Stańkowa bogata była w ropę naftową, odgrywającą ważną rolę w rozwoju wsi. Miejscowość ta stanowi jeden z najstarszych ośrodków wydobycia tego surowca na świecie. Do dzisiaj na terenie wioski znajdują się naturalne wypływy ropy naftowej na powierzchnię ziemi.

Co warto zobaczyć w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich?

~ 30 km od Akacjowego Zacisza

Bezmiechowa Górna

Wioska słynąca  z szybowiska zlokalizowanego na jednym ze szczytów Gór Słonnych o nazwie Kamionka. Miejsce to uznawane jest za perełkę widokową Podkarpacia. O każdej porze roku rozciągające się krajobrazy zapierają dech w piersiach, a latające szybowce stanowią dodatkową atrakcję również dla dzieci. Wartą uwagi jest również ścieżka w pobliskim lesie, gdzie naszym oczom co kilka metrów ukazują się rzeźby głów w pniach drzew. Klimat lasu i piękno leśnych dziadów stwarzają niezapomnianą atmosferę tajemniczości.

Lesko

W uroczym Lesku możecie odnaleźć ślady kultury żydowskiej, znajduje się tutaj kirkut, czyli cmentarz żydowski, uważany za jedną z najstarszych nekropolii żydowskich w Europie- pierwsze nagrobki pochodzą z 1600 roku oraz synagoga, która obecnie mieści Galerię Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury. Spacerując po miasteczku zobaczycie kamienice z XVII–XIX wieku, Ratusz miejski, Kościół farny pw. Nawiedzenia NMP z ok. 1539 roku oraz zamek Kmitów z XVI wieku, który niegdyś pełnił funkcję obroną przechodzącego przez Lesko szlaku handlowego do Węgier.

https://www.lesko.pl/aktywna-gmina/informacja-turystyczna/zabytki-architektury

Jadąc dalej w kierunku Bieszczad w miejscowości Glinne koniecznie zatrzymajcie się przy Kamieniu Leskim, zwanym również Kamieniem Diabła. Wyrastający z ziemi gigantyczny głaz zbudowany z  piaskowca krośnieńskiego zachwyca zarówno podróżnych, wspinaczy, geologów oraz artystów, m.in. Aleksandra Fredrę, który wspomina o nim w swoim pamiętniku „Trzy po trzy”. Wokół genezy powstania ogromnego ostańca do dziś krąży wiele legend. 

Mrzygłód

Powolna, żyjąca własnym życiem wioska położona nad Sanem z cudownym klimatem zatrzymanego czasu, drewnianej zabudowy i przemiłymi mieszkańcami. Zabytkowe domy, których wiek sięga nawet 100 lat, na wiejskim ryneczku to bez wątpienia walor, który odróżnia Mrzygłód od pozostałych miejscowości na tym terenie. W Mrzygłodzie co roku w okresie letnim odbywa się Keremesz z karpackim jedzeniem oraz pokazami rycerskimi- super impreza, która przyciąga wielu miłośników tego regionu.

A jeśli chcecie zrobić sobie zdjęcie ze skrzydłami, równie pięknymi jak te z Moliera 2 z Warszawy, to możecie zrobić to właśnie w Mrzygłodzie! Piękne kolorowe skrzydła czekają na fanów fotografii na jednym z budynków.

Przełęcz Przysłup i taras widokowy Słonne

Położona w grzbiecie Gór Słonnych Przełęcz Przysłup zasłynęła z jednego z najdłuższych w Polsce ciągu serpentyn. Strome odcinki drogi, pokonywane na trasie Wujskie- Tyrawa Wołoska, stanowią frajdę dla kierowców oraz  zapalonych motocyklistów, jednak należy pamiętać, że wymagają również sporych umiejętności. Podczas pokonywania trasy, mamy możliwość podziwiania, z okien pasażerów 😉 wspaniałych widoków na pobliskie pasma górskie. Pamiątkowe zdjęcie na panoramę Gór Sanocko-Turczańskich oraz Bieszczad można wykonać na urządzonym tutaj tarasie widokowym, który znajduje się mniej więcej w połowie stromej trasy.

Sanok 

To urokliwe miasteczko skrywa perełki, o których mówi się, że są polskimi „NAJ”, a to dlatego że w Sanoku możemy zobaczyć największe, pod względem zgromadzonych eksponatów, muzeum pod chmurką- Muzeum Budownictwa Ludowego oraz największy na świecie zbiór dzieł Sanoczanina- Zdzisława Beksińskiego.

Sanocki skansen to bez wątpienia miejsce, któremu należy poświęcić swój czas odwiedzając region Gór Sanocko- Turczańskich. Niesamowity klimat, piękne położenie oraz zadziwiający zbiór eksponatów sakralnych i świeckich to możliwość poznania kultury mieszkających tutaj Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian, a także zobaczenia jak wyglądało typowe miasteczko południowo- wschodniej Polski XX wieku, dzięki Galicyjskiemu Rynkowi. Zamknięta w drewnie historia pokazuje jak różnorodny etnicznie był niegdyś ten region.

http://skansen.mblsanok.pl/indexokno.php

Muzeum Historyczne w Sanoku znajdujące się w średniowiecznym Zamku Królewskim, gdzie w 1417 roku odbyło się wesele Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietą Granowską. W komnatach dzisiejszego zamku zlokalizowana m.in jest jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce oraz Galeria Zdzisława Beksińskiego.

http://muzeum.sanok.pl/pl/

Góra Sobień

Znajdujące się w Załużu ruiny zamku Sobień to jedna z nielicznych budowli obronnych w naszym regionie. Powstały w XIV wieku zamek uległ zniszczeniu przez najazdy Węgrów między XV, a XVI wiekiem. Dzisiaj swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim swojemu położeniu. Wzgórze stanowi rezerwat Góry Sobień, skąd rozciąga się jeden z piękniejszych widoków na Dolinę Sanu.

Ulucz

Położony nad Sanem Ulucz znany jest z obronnej cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Powstała w 1659 roku świątynia uznawana jest jako trzecia najstarsza drewniana cerkiew w Polsce.  Malownicze położenie świątyni na wzgórzu Dębnik oraz piękno bryły zachwyca niejednego turystę odwiedzającego to miejsce. Będąc w Uluczu warto odwiedzić również stare cerkwisko, czyli  miejsce po cerkwi parafialnej pod wezwaniem św. Mikołaja, zniszczonej po 1947 roku oraz usytuowaną wzdłuż drogi do Jabłonicy Ruskiej- Aleję Dębową.

Jadąc dalej, w kierunku Jabłonicy Ruskiej naszym oczom ukażą się stawy, bez tłumów turystów, w malowniczych okolicznościach przyrody, gdzie warto zatrzymać się i odpocząć.

Wieża widokowa na Holicy

To nowa atrakcja  przyciągająca coraz więcej turystów chcących podziwiać pasma Bieszczad i Gór Sanocko- Turczańskich. Mieszcząca się w Paśmie Żukowa wieża liczy 35 m wysokości. Prowadzi do niej kilka tras m.in: trudniejsza, bardziej stroma leśna droga z Ustjanowej Górnej (czas wejścia około 1 h) oraz łagodna, dłuższa droga z Ustjanowej Dolnej.

https://www.trasadlabobasa.pl/tab/legenda/wieza_na_holicy_jak_dojsc_i_co_zobaczymy_z_gory/894

Zagórz

Położony, w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, Zagórz słynie przede wszystkim z monumentalnych Ruin Klasztoru Karmelitów Bosych pochodzących z XVIII wieku. Wewnątrz ruin dawnej warowni i klasztoru znajduje się wieża widokowa, skąd podziwiać można cudowne widoki na malowniczą Dolinę Osławy oraz małe ogrody przyklasztorne. Przy klasztorze powstało Centrum Kultury Foresterium, gdzie można zobaczyć wystawy poświęcone m.in. życiu zakonnemu. Miejsce to jest niezwykłe, nie tylko ze względu na piękno pozostałych ruin, ale również uroki otaczającej przyrody.

https://klasztorzagorz.pl/

~ 6o km od Akacjowego Zacisza

Kalwaria Pacławska

Kalwaria Pacławska to cel wielu pielgrzymek, a to za sprawą znajdującego się tutaj Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, nad którym opiekę pełnią ojcowie franciszkanie. Położony na wzniesieniu  kościół otoczony jest lasem, co dodaje uroku temu miejscu. Obok bazyliki znajduje się wieża widokowa, z której rozciągają się malownicze widoki na Pogórze Przemyskie.

https://kalwaria.franciszkanie.pl/

Krasiczyn

W Krasiczynie znajduje się zamek – jeden z cenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce. Zbudowana w formie czworoboku rezydencja była własnością wielu polskich rodów magnackich: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów-Potockich, Pinińskich i Sapiehów. Zamek pomimo wielu zniszczeń spowodowanych wojnami oraz pożarami zachował swój pierwotny charakter oraz przepiękne zdobienia. Rezydencję otacza, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, park o powierzchni 14,5 ha, w którym odnaleźć można około 200 gatunków drzew i krzewów.

https://www.krasiczyn.com.pl/zamek/zwiedzanie

Łańcut

Nie bez powodu o zamku w Łańcucie opowiadano w wielu programach podróżniczych, jest bowiem jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Wspaniałe, bogate wnętrza, łaźnie rzymskie, interesująca kolekcja powozowa, trofea myśliwskie, malowniczy park w stylu angielskim oraz storczykarnia są powodem, aby poświęcić czasu temu miejscu.

https://www.zamek-lancut.pl/

Przemyśl

Miasto dzielnego wojaka Szwejka jest niezwykle różnorodne pod każdym względem i ma wiele atrakcji godnych uwagi, należą do nich m.in: Muzeum Dzwonów i Fajek– stąd też Przemyśl uważany jest za stolicę polskiego ludwisarstwa i fajkarstwa, Twierdza Przemyśl, która stanowi zabytek na skalę europejską, Wzgórze Trzech Krzyży z panoramą na miasto, Kopiec Tatarski, kościół i klasztor Karmelitów Bosych, sobór Jana Chrzciciela, czyli świątynia obrządku greckokatolickiego, Dworzec PKP -jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce, Rynek i Stare Miasto, z pięknymi kamienicami i pomnikami, m.in. wojaka Szwejka oraz niedźwiedzicy z niedźwiadkami. Przemyśl to również siedziba Archidiecezji Przemyskiej.

http://visit.przemysl.pl/

Dla miłośników sportów zimowych

 

Jeśli kochacie zimę oraz wszystkie jej atuty jakie za sobą niesie to na pewno nie będziecie się nudzić w naszej okolicy, która obfituje w wyciągi narciarskie, trasy do nart biegowych oraz mnóstwo górek i góreczek wokół naszego domu do zjazdów na sankach, workach i łopatkach.

Dla miłośników białych wojaży na nartach lub snowboardzie czeka świetna baza wyciągów narciarskich, m.in. oddalona od naszego domu około 8 km stacja narciarska w Wańkowej- Bieszczad.Ski.

Baza stacji narciarskich do 30 km od Akacjowego Zacisza:

Stacja Narciarksa Bieszczad.Ski Wańkowa- 8 km od Akacjowego Zacisza

https://bieszczad.ski/ 

Stacja Narciarska Laworta Ski- 21 km od Akacjowego Zacisza

https://lawortaski.pl/

Stacja Narciarska „Gromadzyń” w Ustrzykach Dolnych- 25 km od Akacjowego Zacisza

https://ustrzyki-narty.pl/trasy-i-wyciagi/

Wyciąg Narciarski Lesko Ski Weremień- 28 km od Akacjowego Zacisza

http://bieszczady-zima.pl/narty-bieszczady/wyciag-narciarski-weremien-leskoski/

Narciarskie trasy biegowe na Żukowie w Ustjanowej Górnej- 25 km od Akacjowego Zacisza

https://www.visitustrzyki.pl/trasy-narciarskie-na-zukowie